A törpehörcsögök tartása egyre népszerűbb hobbi. Ezek a kis rágcsálók is laboratóriumi állatként kezdték pályafutásukat, és tudományos megfigyelések céljából tenyésztették őket, ahonnan a hobbitenyésztőkhöz, az állatkereskedésekhez, majd a lakásokhoz kerültek. A törpehörcsögök sokak szerint olyan egérre hasonlítanak, amelynek nincsen farka. A törpehörcsögök formája általában ovális alakú (összegömbölyödve úgy néznek ki, mint egy szőrös kislabda), lábaik rövidek, farkuk rövid. Bundájuk gyapjas, és a fejükhöz képest füleik kicsik, kerekded formájúak; szemeik viszonylag nagyok. Mint, minden más rágcsáló, a törpehörcsög is fel van szerelkezve két pár erős metszőfoggal. A törpehörcsögöknek legalább 19 faja ismert a Mongóliai törpehörcsögtől a Tibeti törpehörcsögig, de általában csak négy fajt tartanak házi kedvencként, melyek a következők:
A hobbiállatként tartott törpehörcsög fajták testtömege általában 30-50 gramm, testhosszuk 5 és 12 cm között mozog. Átlagos élettartamuk 1,5 - 3,5 év. Eredeti élőhelyük közép Ázsia területein fekszik, ide sorolandó még Kína (Észak-Kelet Kína, Mandzsuria), Mongólia, Kazahsztán és Oroszország egy része (Szibéria). A törpehörcsögök ezen területek vadabb, szárazabb részein élnek. Elsősorban a puszta sztyeppés, félsivatagos, préris illetve a fajtól függően kissé erdős, hegyes területeket kedvelik. Ázsiában illetve az említett régiókban a mezőgazdasági területeken igen kártékony kisállatoknak tartják, mivel megdézsmálják a gabonát. A vadonélő törpehörcsögök általában párban, családban élnek, de köztük is akad olyan, aki jobban szereti a magányt és egyedül él. A törpehörcsögök nem alszanak téli álmot. Meglehetősen jól bírják a hideget gyapjas kis bundájuknak köszönhetően. Természetes ellenségeik a madarak, mint például a baglyok, illetve a ragadozók közül a rókák és menyétfélék általában akkor csapnak le áldozatukra, amikor az teletömött pofazacskója miatt nehézkesen tud csak menekülni.
Latin név: Phodopus Sungorus Campbelli
Angol név: Campbell's "Russian Dwarf Hamster"
A fajt 1902-ben W.C.Campbell fedezte fel Tuvában, egy olyan területen, ami mind történelmileg, mind földrajzilag Oroszországgal illetve Kínával is kapcsolatos. Nagyon nehéz megkülönböztetni a Dzsungáriai törpehörcsögtől, amit a tudósok véleménye szerint a Campbell egyik alfajának tekinthetünk. Kinézetre nem sok különbség van. Az alapvető különbözőségeket talán csak az eredeti színvariánsok esetében lehet szembeötlően bemutatni. Sokan összetévesztik a két fajt, és mivel egymást közt a két faj tud szaporodni, ezért ma már elég sok campbell-dzsungáriai (campbell's-winter white hybrid) hibrid rohangál a tenyésztőknél, és egyes állatkeres-kedésekben. A Campbell hörcsög ritkább az állatkereskedésekben, mint a dzsungáriai változat, ami annak is köszönhető, hogy a Campbell törpehörcsög természete harapósabb. A legtöbb esetben sajnos nem lehet megállapítani, hogy Campbell vagy Dzsungáriai hörcsögöt látunk-e éppen. A Campbell hörcsög sokkal temperamentumosabb kis személyiség, és hajlamos sajnos a harapásra, ezért Nagy Britanniában a Pit-bull hörcsög elnevezést is kiérdemelte magának. Mint minden hörcsög faj esetében, itt is inkább a nőstényekre jellemző a harciasság. Súlya kb. 35-50 gramm. Átlagos testhossza 75 mm. Természetes előfordulási helye: Mongólia, Közép-Szibéria déli része, Mandzsúria.
Latin név: Phodopus Sungorus Sungorus
Angol név: Winter White, "Russian Dwarf Hamster"
Az összes törpehörcsög faj közül, a Dzsungáriai törpehörcsög él a legészakabbra fekvő területen. Annak ellenére, hogy már 1770-ben ismerték a fajt, közel két évszázadnak kellet eltelnie, mire házi kedvenc válhatott belőle. Az első kolóniát a németországi Max Planck Intézet gyűjtötte be Szibériából. Innen kerültek ki először a laboratóriumokba, majd a nappalikba szerte a világon. A Dzsungáriai törpehörcsög belső Ázsiából származik, a testtömege kb. 24-35 gramm, a hossza kb. 6-10 cm. A farka rövid, a hasi oldal színe általában fehér, a szemük fekete, és a fejükhöz viszonyítva nagy. Fülük apró, kerekded.. Bár a Dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett. Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé. A hozzá nagyon hasonló Campbell hörcsöggel ellentétben ennek a fajtának eredetileg csak három színváltozata ismert: a vadas, a winter-white (télen fehér) és a kék (zafír vagy opál), ma már a bézs és mandarin szín illetve szatén változat sem ismeretlen, amelyek valószínűsíthetően a Campbell hörcsöggel történt keresztezés révén jöhettek létre.
A Dzsungáriai törpehörcsög eredeti élőhelyén nyári, szürkésbarna bundáját a tél közeledtével fehérre cseréli, így kiválóan álcázza magát havas környezetben. Sötét hátcsíkja azonban továbbra is megmarad, csak egy kicsit elhalványodik. Ez a jelenség a túlfűtött lakásokban nem igazán figyelhető meg, és a napos órák számától, a hőmérséklettől egyaránt függ. Ennek a fajnak 1988-ban Nagy-Britanniában jelent meg az első színváltozata, a Zafír. Ezeken a példányokon kékesszürke színezet és az eredetileg fekete hátcsík kékbe fordulása figyelhető meg. A Gyöngy vagy Pearl, ez a ma még viszonylag ritka változat, egy mutáció eredményeképpen fekete végű fehér szőrszálakkal bír, és először Angliában jelent meg 1989-ben. Bár rendkívül tetszetős küllemű, nagyon kevesek ismerik. Eredeti élőhelye Kazahsztán és Délnyugat-Szibéria.