A hüllők terráriumának kialakításakor nem árt tisztában lennünk az állatok jellemzőivel és tartásuk alapvető feltételeivel. Most a gabonasikló terráriumi tartásával ismerkedhetünk meg.
Gabonasikló
Hazánkban a legelterjedtebb terráriumi hüllő a gabonasikló. Népszerűségét szépségének, és nem utolsó sorban kedvező árának köszönheti. Tartása nem nehéz, megfelelő körülmények között akár 16 évig is elélhet.
A gabonasikló (Pantherophis guttatus) természetes élőhelyei a délkeleti, keleti fekvésű erdős területek, de megtalálható elhagyott faházak környékén, farakások alatt is, és mint nevéből is adódik, gabonaraktárak környékén is gyakran felbukkan.
|
A gabonasikló mutatós, és könnyen tartható hüllő |
A gabonasikló mintázatát feketével szegélyezett, szabálytalan alakú, rőt árnyalatú vagy barnás foltok rajzolják ki. A foltok kiterjedése az állat hátán általában nagyobb, mint az oldalakon és a farok tájékán. A fejtető mintázata egyedenként változik, csak az adott példányra jellemző, ezért kiválóan használható megkülönböztetésükre, akárcsak az ujjlenyomat. A gabonasikló világosabb tónusú hasán zongorabillentyű-szerű mintázatot láthatunk. A kifejlett állatok hossza átlagosan 100-120 centiméter. Az eddig mért legnagyobb példány 189 centiméteres volt.
Milyen legyen a gabonasikló terráriuma?
Hosszúsága miatt a gabonasikló számára berendezett terrárium legalább 70 x 30 x 30 cm-es legyen. Aljzatként használhatunk fenyőkéreg őrleményt, erdei földet, kókuszrostot, és ezek keverékét is. Ezt azonban a betelepítés előtt minden esetben fertőtlenítsük mikrohullámú, vagy hagyományos sütőben. A gabonasikló tartásakor nem hiányozhat a terráriumból egy nagyobb méretű itatótál sem, amiben akár fürödhet is az állat. Ez főleg vedléskor fontos, mert ha túl száraz a terrárium levegője, akkor nem kielégítően, cafatosan vedlik, és nyomokban rászáradhat a bőr a gabonasikló testére. Éppen ennek kiküszöbölésére a terráriumot dekorálhatjuk szőlőtőkével és kövekkel is, mivel vedléskor ezekhez is hozzá tud dörgölőzni. A gabonasikló terráriumában tanácsos egy-két búvóhelyet is kialakítani!
|
A kifejlett gabonasikló akár öt egeret is elfogyaszt egyszerre |
A gabonasikló etetése
A 20-25 cm-es gabonasiklót kis korában hetente egyszer etessük, 1-4 db. szopós egérrel. Később, amikor már 50-90 cm hosszú, hetente egyszer adjunk neki 1-3 db. növendék egeret. Felnőtt korbán, vagyis amikor már meghaladta a 90 cm-t, hetente egyszer 1-5 db növendék, vagy felnőtt egeret adjunk neki. Csoportos tartásuknál is mindig külön etessük őket, mert nagyon gyakori, hogy egy egérhez egyszerre több gabonasikló lát hozzá.
Az egerek és patkányok gondozása
Általában nem kell harapástól tartanunk, ha kézbe vesszük egerünket vagy patkányunkat. Nem árt azonban észben tartani, hogy ezek a kis rágcsálók viszonylag rosszul látnak, metszőfogaik viszont annál élesebbek. Ha tehát kézből etetjük kedvencünket, mindig olyan táplálékot válasszunk, amelyet biztonságosan tudunk tartani anélkül, hogy a hegyes fogacskák véletlenül belekapnának ujjainkba. Felemeléskor ne próbáljuk az állat testét megragadni, ez agresszív választ válthat ki az állatból. Ehelyett először is hagyjuk, hogy megszaglássza ujjainkat, aztán óvatosan vegyük a tenyerünkre. Rövid időn belül hozzászokik a szagunkhoz, és megtanulja azt is, hogy nincs félnivalója. Természetesen egy-egy új állatka megszelídítése hetekbe telik, ez alatt az időszak alatt jobban kell ügyelni, ki ne csússzon a fogásunkból. Ezt úgy érhetjük el, ha bal kezünk hüvelykujjával óvatosan lefogjuk a faroktövét. Soha ne ragadjuk meg a farka végét, mert ez nemcsak sérülést okozhat, de sokkal kevésbé hatékony módszere is az állat visszatartásának. Ha sikerült megszelídíteni az állatot, igyekezzünk a vállunkra szoktatni. Ezt először ülve gyakoroljuk, hiszen így kisebb a sérülés esélye, ha kedvencünk netán lepottyanna.
Egerek és patkányok felemelése és kézben tartása. Mielőtt hozzányúlunk, előbb igyekezzünk elnyerni az állat bizalmát.
Hetente legalább egy alkalommal ki kell vennünk kedvenceinket a terráriumból, hogy a teljes almot kicserélhessük. Az elpiszkolt forgácsot egy szemeteszsákba ürítsük, majd alaposan mossuk ki a ketrec műanyag alját valamilyen, erre a célra szolgáló fertőtlenítőszerrel. A rácsos ketrecek felső részét kefével sikálhatjuk át. Ezt praktikus olyan helyen csinálni, ahol nem számít, ha a víz a rácsokon átspriccelődik. Mossuk le alaposan az egész ketrecet, hogy nyom nélkül eltávolítsuk a fertőtlenítőszert. Hagyjuk megszáradni, mielőtt újra összeszerelnénk. Ezzel nemcsak a ketrecet tisztítottuk ki, de megszabadultunk ezeknek a rágcsálóknak a kellemetlen szagától is. Ha kedvencünknek új társat szeretnénk, közvetlenül azután ismertessük össze őket, hogy alaposan kimostuk a ketrecet. Ilyenkor a régebbi lakó könnyebben elfogadja a jövevényt, hiszen a ketrec nem fogja az ő szagát hordozni.
Rossz hírük ellenére mind a patkányok, mind az egerek igen szorgalmasan tisztálkodnak mellső lábaik segítségével. Ha mégis nagyon bepiszkolódott a bundájuk, fésüljük ki.
Az etetés valószínűleg a legkellemesebb és legszebb feladat egy akvárium gondozása során. Halaknak jó közérzete és ellenálló képessége döntően a kiegyensúlyozott, fajnak megfelelő etetéstől és vitaminellátástól függ. Az akváriumi halak megfelelő etetésének legjobb alapja a magas tápértékű márkás táplálék.
Milyen gyakran kell a halakat etetni? Az etetés gyakorisága a hal fajtájától is függ. A húsevő halak például naponta egyszer szeretnek enni, míg a növényevők inkább egész nap eszegetnek. Ha többféle halad van egy akváriumban, akkor inkább naponta 2-3-szor etesd őket. Ha halat szaporítasz, naponta több kis adagban etesd őket, mivel a halivadékok étvágya nagy, gyomruk viszont kicsi. Ha kihagysz egy etetést, vagy akár többet is, ne aggódj, a szabadon élő halak néha hoszzú idein nem jutnak táplálékhoz. Így ha elmész a hétvégére, nem kell megkérned senkit, hogy etesse őket. Mindemellett, ha hosszabb időre távozol, kérj segítséget.
Mennyi eledelt kapjanak a halak? A legjobban úgy tudod megállapítani a szükséges mennyiséget, ha etetés alatt és után figyeled a halakat. Ha néhány percen belül elfogy a táplálék, adj nekik még, egészen addig, amíg esznek. Ekkor távolítsd el a maradékot. Rövid időn belül pontosan fogod tudni, hogy mennyit kell adni nekik.